

Moderator: Moderators
Affijn, hier regent het nu eindelijk een kort maar fel buitjeZINDERENDE ZOMER IN MIDDEN-EUROPA: WENEN AL 14 DAGEN BOVEN 35º SINDS JUNI.
Voor de 14de keer deze zomer is het vanmiddag op het Weense meetpunt 'Hohe Warte', waar het hoofdkantoor (Hauptsitz) van de Oostenrijkse weerdienst is gevestigd, meer dan 35º geworden. Dit is met afstand het grootste aantal dagen met zinderende maxima sinds het begin van de metingen in 1872. Nooit waren het er meer dan 5: in dezen tijdens de grote zomer van 2003. Nu alleen al in augustus 8 zinderende dagen op rij. Het noordoostelijk deel van Oostenrijk bevindt zich in het centrum van de moordende hittegolf die de laatste tijd Midden-Europa teistert. Andere landen die met Afrikaanse hitte te maken hebben zijn het oosten en zuidoosten van Duitsland, Polen, Tsjechië, Slowakije en Hongarije. Zo vestigde afgelopen zaterdag de Poolse stad Wroclaw met 38,9º een hitterecord ongeacht welke kalendermaand. Het nationale hitterecord voor Polen staat, voor zover mij bekend, nog overeind. Dat bedraagt 40,2º in Proszkow (Opole). Verder hebben circa 20 Tsjechische steden recentelijk hitterecords gebroken. Dat was onder meer het geval in Dosky (38,0), Javornik (37,5) en in Usti nad Labem-Vanov met 39,1º.
Ook in het oosten van Europa is het kassa. In de hoofdstad van Wit-Rusland, Minsk, werd met 35,8º een hitterecord gevestigd en in Kaunas, Litouwen was dat met 35,3º eveneens het geval. Toppers van woensdag de 12de waren onder meer Boedapest met 37,6, Paks (ook Hongarije) met 37,8 en de Slowaakse hoofdstad Bratislava met 38,1º. Een ander opmerkelijk Spaans hittestaaltje is de enorme serie met tropische dagen in de hoofdstad Madrid. Vanaf 18 juni is het daar dagelijks meer dan 30 graden geweest. Tot en met vandaag gaat het om een serie van 57. De langste reeks tropische dagen op rij in Madrid staat vooralsnog op naam van de zomer van 1933. Toen waren het er 64: van 4 juli t/m 5 september.